Pytania i odpowiedzi

ILOŚĆI

Ile Omento muszę daw mojemu koniowi?

 • Racjonowanie zależy od wielkości dawki żywieniowej wyliczonej indywidualnie dla każdego konia. Omento można włączyć do karmienia całkowicie zastępując dotychczas używane pożywienie lub zastąpić je częściowo np. 50% lub 75% itd.

Ile to jest 1 kilogram Omento?

 • Na pudełku znajduje się miarka w postaci nadrukowanej linijki z podziałką. 15 cm długości odpowiada 1 kg.

Czy mogę łączyć Omento z innymi paszami (musli / mesz, owies itp.)?

 • OMENTO można podawać razem ze zwykłym paszami takimi jak owies, musli, mesz itp. Racjonowanie zależy od proporcji paszy treściwej, aktywności i kondycji konia.

Na jak długo wystarcza 1 karton Omento?

 • Jeśli podasz 1 kg Omento jako dodatek, pudełko wystarczy na około 18 dni.
  Jeśli chcesz karmić w całości Omento i nie dodasz innej paszy treściwej - opakowanie wystarczy na około 6 dni.

 

KARMIENIE PASZĄ OMENTO

Czy Omento musi być namoczone?

 • Nie musi, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby namoczyć Omento.

Jak karmić konia Omento?

 • Omento można podawać od razu po wyjęciu porcji z kartonu, Koń sam ją sobie rozdrobni. Jeśli jednak zauważasz, że zbyt mocno się nim bawi - możesz rozdrobnić je samemu i umieścić w korycie.

Jak włączyć Omento do żywienia?

 •  OMENTO należy wprowadzać stopniowo, aby układ trawienny, flora przewodu pokarmowego i żołądek konia przyzwyczaiły się do nowej paszy. Zaleca się mieszanie nowego pokarmu ze starym pokarmem „krok po kroku” przez 7–10 dni, aż do ostatecznej zmiany.

Czy mogę używać Omento jako zamiennika siana?

 • Jako długoterminowy zamiennik siana, Omento LIFE może być stosowany przede wszystkim dla koni słabo przyjmujących paszę lub starszych. Może być również używany jako kompletna pasza. Dla bardziej aktywnych koni z wyższym zapotrzebowaniem na energię Omento Sport może służyć jako tymczasowy zamiennik siana.

Czy muszę namoczyć Omento?

 • Produkty Omento są gotowe do spożycia i nie muszą być moczone i przetwarzane.

Czy istnieje ryzyko udławienia

 • Skład i wielkość brykietów Omento zachęca konie do intensywnego żucia. Brykiety nie są połykane przez konie w całości, ponieważ są na to po prostu za duże. Zwiększone przeżuwanie powoduje zwiększenie ilości śliny, która dobrze nasącza przeżuwaną paszę. Ryzyko zatkania gardła można zatem ocenić jako prawie zerowe.

Co robić jeśli koń nie chce jeść Omento?

 • Omento mają bardzo dobry poziom akceptacji - nawet w przypadku słabo jedzących i wybrednych koni. Aby przyzwyczaić konia do różnych rodzajów paszy Omento, najpierw należy wymieszać Omento ze zwykłą paszą w małych ilościach. Ponadto olej może zwiększyć zachętę do jedzenia. W zależności od konia wprowadzenie nowej paszy może nastąpić bardzo szybko lub zająć trochę więcej czasu. Tutaj wymagana jest cierpliwość, zwłaszcza jeśli koń jest mocno przyzwyczajony do bardzo słodkich pasz.

 

TERMIN PRZYDATNOŚCI I SKŁADOWANIE

 Jaki jest termin przydatności Omento?

 • Termin przydatności do spożycia wynoszący 8 miesięcy dotyczy wszystkich produktów Omento. Pudełka należy przechowywać w suchym miejscu i chronić przed gryzoniami. Stosowanie po upływie terminu ważności jest nieszkodliwe, jeśli produkt jest pozbawiony wad sensorycznych. Zawartość witamin może jedynie nieznacznie spaść po upływie terminu ważności.

Jak przechowywać Omento?

 • W suchym i chronionym przed szkodliwymi wpływami, takimi jak gryzonie występujące w stajni. Bardzo dużą zaletą Omento jest opakowanie kartonowe wygodne w przenoszeniu, transporcie, zajmujące znacznie mniej miejsca niż tradycyjne siano, a karton stanowi dodatkową barierę dla gryzoni przebywających w stajni. Z naszych doświadczeń wiemy, że gryzonie nie są specjalnie zainteresowane żerowaniem na tej paszy, ponieważ wolą wybrać inne łatwo dostępne w stajni pokarmy.

 

PRODUKCJA

Czy siano jest odpylone?

 • Użyte trawy są odpylane przed produkcją.

W jaki sposób Omento zapewnia stałą jakość?

 • Siano jest zawsze testowane pod kątem wartości odżywczych i pleśni przed dostawą, a nasi rolnicy kontraktowi przeszli surową kontrolę jakości.

Czy stosowanie Omento się opłaca?

 • Zamiast taniego i często przypadkowego materiału wypełniającego, np. tanie ziarno, do Omento używane są tylko wysokiej jakości trawy i zioła których użycie jest zaplanowane przez specjalistów. Omento cieszy się bardzo dobrą opinią wśród weterynarzy. W składzie nie znajdują się przypadkowe rośliny. Produkcja Omento podlega ścisłej kontroli jakości - od siania po zbiory. Pasza jakościowa Omento wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie konia, więc z pewnością jej stosowanie jest opłacalne.

 

KOMPOZYCJA SKŁADNIKÓW

 Jaką trawę zawiera Omento
 • W przeciwieństwie do wielu rodzajów siana, wszystkie produkty OMENTO zawierają szeroką gamę różnych rodzajów traw, aby optymalnie zaopatrzyć konia we wszystkie naturalne składniki odżywcze i błonnik. Naturalne składniki odżywcze charakteryzują się szczególnie dobrą przyswajalnością. Dostarczają również  substancji roślinnych, witamin i kofaktorów. Będąc osadzonymi w tej naturalnej warstwie, składniki odżywcze mogą być szczególnie dobrze wchłaniane. Wśród traw i ziół znajdują się m.in .: życica pospolita, chrzan pospolity, kostrzewa, kostrzewa czerwona, koniczyna czerwona, koniczyna biała, rajgras włoski, tymotka, kostrzewa łąkowa, wiecha łąkowa, wycień łąkowy, rumianek, mniszek lekarski
Dlaczego w Omento nie ma lucerny i dlaczego to takie ważne?
 • Z żywieniowego punktu widzenia lucerna charakteryzuje się wysoką zawartością białka przy umiarkowanej wartości energetycznej. Aby zapewnić koniowi białko, energię i wszystkie niezbędne składniki odżywcze poprzez paszę, dobrze dobrana odmiana traw jest lepsza od lucerny. W ten sposób zostaje dostarczona duża różnorodność aminokwasów egzogennych, takich jak m.in. Lizyna a wartość energetyczna pozostaje z nimi jest w dobrej proporcji i to jest cecha bardzo unikatowa i wyróżniająca Omento.
 Czy Omento = siano?
 • Nie, Omento to kompozycja ~40% siana z 60% pasz uzupełniających. Wszystkie produkty Omento charakteryzują się bogatą różnorodnością gatunków traw i ziół. Tej różnorodności brakuje w wielu dzisiejszych produktach z siana. To właśnie różnorodność składu decyduje o różnorodności składników odżywczych i sprostaniu naturalnemu zapotrzebowaniu konia.
Skąd pochodzi energia?
 • Głównym źródłem energii w Omento są wysokostrawne rodzaje traw, które są rozkładane w jelicie grubym konia. Tłuszcze roślinne i niewielka ilość węglowodanów uzupełniają zaopatrzenie w energię.
 
Czy wartości energetyczne w Omento są naprawdę wystarczające?
 • Zapotrzebowanie konia na energię jest indywidualne i zależy od aktywności, rasy, płci i wieku i wagi. Dlatego dawkę paszy należy zawsze ustalać indywidualnie. W okresach zwiększonego zapotrzebowania dodatkową energię można uzupełnić w postaci olejów lub zwiększonej ilości paszy.
 Czy nasze pierwiastki śladowe są związane organicznie?
 • Ze względu na różnorodność traw wszystkie produkty Omento zawierają już duże ilości naturalnych pierwiastków śladowych. Są one związane organicznie i są znane ze swojej wysokiej przyswajalności. Uzupełniona jest również niewielka ilość pierwiastków śladowych i witamin. Te dodatki nie są związane organicznie.
 
Jak wysoka jest zawartość selenu?
 • Selen jest ważnym pierwiastkiem śladowym i bierze udział między innymi w budowaniu mięśni. W Niemczech, Szwajcarii oraz Austrii w glebach często znajduje się selen. Omento jest badane pod kątem zawartości selenu dzięki czemu jego zawartość może być kontrolowana.
 
Jaki jest stosunek wapnia do fosforu?
 • Optymalny stosunek wapnia do fosforu dla koni wynosi od 1:1 do 3:1. Produkty Omento mają stosunek wapnia i fosforu od 2:1 do 2,2:1.
 

Dlaczego używamy zbóż?

 • Ziarna piwowarskie to naturalny dodatek, który korzystnie wpływa na zdrowie jelit konia. Dzięki wysokiej zawartości około 15%, błonnik surowy stymuluje procesy trawienne i sprzyja naturalnemu oczyszczaniu przewodu pokarmowego. Wysoka zawartość surowego białka (27%) wspomaga budowę mięśni i produkcję energii.
 
Jaka jest różnica w stosunku do lucerny?
 • Decydującą różnicą jest znacznie wyższa wartość energetyczna traw w porównaniu z lucerną. Ponadto lucerna jest często zanieczyszczona alkaloidami, które są trujące dla koni i są jedną z możliwych przyczyn kolek.
 
Czy Omento pyli?
 • Wszystkie surowce używane w Omento są odpylane przed produkcją. Dodane składniki odżywcze są sproszkowane i można je pomylić z pyłem, jeśli o tym nie wiesz. Ponadto produkty Omento można namoczyć przed karmieniem.

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl